O IWRD
Fundacja – Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka od 2006 roku pomaga dzieciom z autyzmem oraz ich rodzinom. Jest jedną z pięciu, a jedyną w Europie repliką Princeton Child Development Institute (PCDI). Kadrę Instytutu stanowią wysoko wyspecjalizowani terapeuci, a trenerzy to osoby z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi z autyzmem, które odbyły wielomiesięczne staże w USA.
Dyrektorem Fundacji jest dr Anna Budzińska, psycholog, superwizor, autorka artykułów poświęconych efektywnym technikom uczenia dzieci z autyzmem. Jest ona również twórczynią tzw. III-stopniowego kursu doskonalącego „Stosowana Analiza Zachowania w terapii dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu”. Kurs ten zwany jest również kursem terapii bahawioralnej.
IWRD prowadzi działalność diagnostyczną, terapeutyczną, edukacyjną i badawczą, wykorzystując najnowsze metody naukowe. Ponadto szkoli specjalistów z kraju i z Europy oraz pomaga w tworzeniu podobnych placówek. We współpracy z Uniwersytetem Gdańskim IWRD organizuje sympozja naukowe, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem środowiska specjalistów, naukowców oraz rodziców dzieci z autyzmem. IWRD współpracuje także z Politechniką Gdańską, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym oraz z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu (Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii).
Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka jest jednym z członków założycieli The Alliance for Scientific Autism Intervention (ASAI). Jest to organizacja, która powstała w 2017 roku w celu rozwijania i rozpowszechniania modelu skutecznej, opartej na badaniach naukowych, terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dyrektor IWRD, dr Anna Budzińska, należy do zarządu ASAI.
Projekty Fundacji Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka IWRD
IWRD Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli powstał w grudniu 2010 roku jako odpowiedź na stale rosnące potrzeby nauczycieli i specjalistów poszukujących rzetelnej, a zarazem praktycznej wiedzy.
Ośrodek szkoli i prowadzi staże praktyczne z zakresu terapii zaburzeń rozwoju dziecka przy użyciu naukowej metody zwanej Stosowaną Analizą Zachowania (SAZ), zwanej również terapią behawioralną.
IWRD NODN ma akredytację Pomorskiego Kuratora Oświaty, jest twórcą i współrealizatorem, wraz z Uniwersytetem Gdańskim, ogólnopolskiego Certyfikatu Analityka Zachowania.
IWRD Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna od 2012 roku jest placówką specjalizującą się w diagnozie i terapii dzieci z zaburzeniami rozwoju, w szczególności autyzmu i Zespołu Aspergera. Wcześniej, bo od 2006 roku działała jako punkt diagnostyczno–konsultacyjny.
Poradnia posiada najnowsze, standaryzowane testy diagnostyczne. W terapii opiera się wyłącznie o metody naukowe Stosowanej Analizy Zachowania. Poradnia znajduje się w nowo zbudowanym budynku specjalnie zaprojektowanym i przystosowanym do tego celu.
Fundacja-Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka od 2006 roku zajmuje się całościową pomocą dzieciom z autyzmem i ich rodzinom. Jest jedyną w Polsce i Europie repliką Princeton Child Development Institute z USA.
W terapii autyzmu Fundacja posługuje się wyłącznie naukowymi metodami. Prowadzi badania naukowe i je publikuje. Wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim wdraża w Polsce światowe standardy terapii autyzmu w ramach Certyfikatu Analityka Zachowania. Fundacja organizuje Międzynarodowe Sympozja Naukowe oraz prowadzi społeczne działania proświadomościowe, szczególnie poprzez Niebieskie Igrzyska.
IWRD Przedszkole Specjalne dla Dzieci z Zaburzeniem Autystycznym prowadzi terapię dzieci ze spektrum autyzmu w oparciu o naukowe metody.
Dla każdego dziecka tworzone są indywidualne programy terapeutyczne (IPET) oraz systemy motywacyjne. Posługuje się specjalnymi technikami nauczania oraz - w celach zapewnienia najlepszych standardów terapii - posiada specjalny system wewnętrznej ewaluacji.
Niebieskie Igrzyska to ogólnopolskie wydarzenie będące częścią obchodów Światowych Dni Świadomości Autyzmu. Mają one charakter sportowo-integracyjny, edukacyjny oraz proświadomościowy. Igrzyska organizowane są przez przedszkola i szkoły z całej Polski oraz placówki polonijne.
W roku 2024 w wydarzeniu tym uczestniczyło ponad 315.000 dzieci z 1.578 placówek w Polsce, w tym 8 z Europy.
Niebieskie Igrzyska mają pokazać, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości.
Certyfikat Analityka Zachowania powstał w odpowiedzi na potrzeby specjalistów poszukujących efektywnej metody pracy terapeutyczno-edukacyjnej. Metody, której skuteczność została potwierdzona solidnymi badaniami naukowymi i która daje praktyczne rozwiązania w codziennej pracy, uwzględniające międzynarodowe standardy.
Program studiów podyplomowych wymaganych w procesie ubiegania się o Certyfikat Analityka Zachowania został opracowany na bazie wymagań Fourth Edition Task List i Fifth Edition Task List, określonych dla tego typu studiów przez Behavior Analyst Certification Board. Gwarantuje to zgodność z najnowszymi europejskimi standardami kształcenia terapeutów – analityków zachowania.
"15 minutes for treatment" to bliźniaczy do "Kwadransa dla terapii" e-kurs terapii autyzmu w języku angielskim dla nauczycieli, rodziców, psychologów, studentów, osób zainteresowanych tematem.
W 33 odcinkach instruktażowych w prosty i przyjazny sposób omawiane są poszczególne zagadnienia związane z rozpoczęciem i prowadzeniem terapii dziecka z autyzmem.
"Kwadrans dla terapii" to e-kurs terapii autyzmu dla nauczycieli, rodziców, psychologów, studentów, osób zainteresowanych tematem.
W 33 odcinkach instruktażowych zawierających ponad 150 klipów video w prosty i przyjazny sposób omawiane są poszczególne zagadnienia związane z rozpoczęciem i prowadzeniem terapii dziecka z autyzmem.
Bajkowa Akademia jest przedszkolem dla dzieci neurotypowych. Jednocześnie jest miejscem integrowania dzieci z autyzmem ze środowiskiem rówieśniczym.
Przedszkole to jest miejscem, które uczy szacunku i otwartości, umożliwia harmonijny wszechstronny rozwój dzieci.